Aktualności

07-07-2017

Igrzyska Sportów nieolimpijskich World Games

Igrzyska sportów nieolimpijskich odbywają się od lat 80. pod patronatem Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, zawsze rok po letnich igrzyskach olimpijskich. Cztery lata temu sportowcy rywalizowali w kolumbijskim Cali.

             IGRZYSKA     SPORTÓW     NIEOLIMPIJSKICH

                          THE    WORLD    GAMES     2017

 

 

   Przezorny zawsze ubezpieczony, więc odpowiednio wcześnie zarezerwowałem sobie hotelowy pokój i teraz zajmuję się tylko logistyką polegającą na układaniu „ kalendarza  kibica”.  Igrzyska startują  – ceremonią otwarcia – 20 lipca, w czwartek o godzinie 19.00 na Stadionie Miejskim we Wrocławiu. W ceremonii otwarcia The World Games, której reżyserem jest Krzysztof Materna, weźmie udział aż czterystu artystów.  Widowisko będzie pokazem, w którym oprócz hitów muzycznych zaprezentowana zostanie historia Wrocławia. Motywem przewodnim będą wrocławskie krasnale. Pojawią się one – jak zapewnia reżyser – nie tylko wśród artystów, w pewnym momencie wszyscy widzowie na trybunach staną się krasnalami.

  

   Oczywiście, jak na igrzyskach olimpijskich, nie zabraknie defilady sportowców i krótkich wystąpień Oficjeli.  Wystąpi Thomas  Bach – prezydent Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego oraz Rafał Dutkiewicz – prezydent Wrocawia. Defilada sportowców oraz część oficjalna zostaną wkomponowane w część artystyczną ceremonii otwarcia The World Games 2017.

 

   Na stadionie pionowo ustawione zostaną trzy sceny. Pierwsza na murawie boiska, druga nieco wyżej, a trzecia zawiśnie aż 17 metrów nad ziemią, tam będzie miejsce dla dużej orkiestry i siedmiu DJ-ów. Orkiestra zagra pod dyrekcją Radzimira Dębskiego.  Na scenie wystąpią m.inn. Natalia Sikora, Kamil Bednarek, Dawid Kwiatkowski, grupa Lemon, chór i soliści Teatru Muzycznnego „ Capitol”. Będzie 150 tancerzy oraz wrocławskie cheerleaderki. 

 

   Kasia Stankiewicz  zaśpiewa oficjalny hymn The World Games 2017, którym jest utwór „ Biegnij” w wykonaniu zespołu Varius Manx.  – Ważne jest, aby cały czas działać,  mieć  wyznaczony cel i zmierzać do niego niezależnie od podszeptów świata zewnętrznego – mówi Kasia Stankiewicz, która jest autorką tekstu hymnu.  Nawołuje, aby nie poddawać się i walczyć z własnymi słabościami oraz od najmłodszych lat z determinacją rozwijać swoje pasje. Powstał również teledysk do hymnu, zrealizowany, między innymi, na wrocławskiej Pergoli. Oprócz muzyków z Varius Manx bohaterami teledysku są dzieci, które pokazują niektóre dyscypliny sportowe będące w programie igrzysk: karate, kajakarstwo, boks tajski, taniec towarzyski, futbol amerykański. Do promocji międzynarodowej powstała także wersja anglojęzyczna hymnu, pod tytułem „Run”,  którą zespół wykona podczas ceremonii otwarcia.

 

   Od Krzysztofa Materny wiemy również, że na ogromnym ekranie o wymiarach 10 X 16 metrów pokazana zostanie artystyczna wizja historii Wrocławia oraz Dolnego Śląska. Wspomnienia dotyczyć będą, między innymi, sprowadzenia ze Lwowa do Wrocławia pomnika hrabiego Aleksandra Fredry oraz Panoramy Racławickiej, zobaczymy obrazy ze Światowego Kongresu Intelektualistów z 1948 roku, a także z wizyty we Wrocławiu papieża, teraz już świętego Jana Pawła II, w 1983 roku. Pokazane zostaną także ważne wydarzenia z regionu, na przykład spotkanie Tadeusza Mazowieckiego z Helmutem Kohlem w Krzyżowej. W artystycznym skrócie przedstawione zostanie też 31 dyscyplin sportowych The World Games 2017. Ceremonia otwarcia potrwa około 160 minut, a poprowadzą ją Piotr Gąsowski oraz Maciej Dowbor.

 

   Warto wiedzieć,  igrzyska sportów nieolimpijskich odbywają się od lat 80. pod patronatem Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego,  zawsze rok po letnich  igrzyskach olimpijskich. Cztery lata temu sportowcy rywalizowali w kolumbijskim Cali.

 

   Podczas zawodów rywalizacja prowadzona będzie w 31 sportach, a w sumie w 54 dyscyplinach. Wrocław, jako gospodarz, miał prawo zgłosić cztery konkurencje, które zostały dołączone do programu zawodów. Zdecydowano się na popularny w Polsce żużel oraz na kick boxing,  ergowiosła i futol amerykański. Medale zdobyte w tych czterech dyscyplinach dodatkowych, nie będą wliczane do medalowej klasyfikacji całej imprezy.

 

   Igrzyska przeprowadzone zostaną na 24 arenach. W zdecydowanej większości rywalizacja toczyć się będzie we Wrocławiu. Zawody będą rozgrywane w wielu miejscach, które do tej pory nie były kojarzone ze sportem. Areną trójboju siłowego będzie… Narodowe Forum Muzyki, turniej snookera oraz bilarda zostanie przeprowadzony w Centrum Kongresowym, a w Sky Tower  odbędzie się turniej w kręgle. W Hali Stulecia rozegrany zostanie turniej tańca towarzyskiego i gimnastyka akrobatyczna. Na Pergoli – zawody w łucznictwie i bule. Na basenie przy ul. Wejherowskiej zaplanowano mistrzostwa w ratownictwie wodnym i pływanie w płetwie. Z kolei Hala Orbita na czas World Games stanie się areną sportów walki: sumo, kick boxingu oraz boksu tajskiego. W centrum miasta, na placu Nowy Targ, stanie specjalna ściana, na której przeprowadzona będzie rywalizacja w sportach wspinaczkowych. A Pola Marsowe na czas igrzysk zamienione będą w plażę, gdyż tam rozegrane zostaną zawody w plażowej piłce… ręcznej!

 

   Z Historycznych Hoteli Wrocławia, przy  ulicy Marszałka Józefa Piłsudskiego, wszędzie blisko. Ba, na wiele aren sportowych pójdę pieszo. Bilety i karnety na zawody oraz ceremonię otwarcia igrzysk można jeszcze kupować na   www.ebilet.pl , w salonachEmpik oraz  we wrocławskiej Hali Stulecia i punkcie sprzedaży PKS Travel Wrocław.

 

   Do  zobaczenia!

 

 

                                   HOTELOWY  BYWALEC                  

Czytaj więcej